فهرست

گفت و گو

در راستای توسعه همکاری‌ها؛

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی با مدیرکل آموزش و پرورش استان دیدار و گفتگو کرد

خدیجه معصومی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی با مهین منافی، مدیرکل آموزش و پرورش استان به منظور توسعه همکاری‌ها دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی، خدیجه معصومی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی با مهین منافی، مدیرکل آموزش و پرورش استان  به منظور توسعه همکاری‌ها دیدار و گفتگو کرد.
معصومی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی گفت: آموزش  و پرورش و کتابخانه‌های عمومی اهداف مشترک و  مشابه دارند و  برای نهادینه کردن فرهنگ کتابخوانی باید روی  دانش آموزان تمرکز کرد و این مهم با تعامل و همکاری نزدیک  دو سازمان تحقق  خواهد یافت.
وی اظهار داشت: دانش‌آموزان بخش مهمی از اعضای کتابخانه‌های عمومی استان را تشکیل می‌دهند و نشست‌های کتاب‌خوان مدرسه‌ای، مسابقات کتابخوانی، کلاس‌های آموزشی، نشست‌های جمع‌خوانی و نشست‌های قصه‌گویی از جمله برنامه‌های فرهنگی کتابخانه‌های عمومی برای دانش‌آموزان در راستای ترویج فرهنگ مطالعه است و با شیوع بیماری کرونا، این فعالیت‌ها در فضای مجازی ادامه می‌یابد.
معصومی ادامه داد: آموزش و پرورش یکی از اعضای اصلی انجمن کتابخانه‌های عمومی بوده و در پیشبرد اهداف آن نقش مؤثری دارد؛ آموزش و پرورش قشر بزرگی از جامعه را تحت پوشش قرار داده و ظرفیت قابل توجهی در ترویج فرهنگ مطالعه  دارد و از این ظرفیت در ایجاد احساس نیاز به مطالعه بین تمامی اقشار می‌توان استفاده کرد.
مهین منافی، مدیرکل آموزش و پرورش استان گفت:  ترویج مطالعه و کتابخوانی موجب افزایش فرهنگ عمومی است و افزایش فرهنگ عمومی رابطه مستقیمی با کاهش آسیب‌های اجتماعی دارد.
منافی ادامه داد: آموزش و پرورش و کتابخانه‌های عمومی دو نهاد هم سو و مکمل هستند. با توجه به ضرورت انس دانش آموزان با کتاب و مطالعه، آماده همکاری با کتابخانه‌های عمومی هستیم.
منافی تأکید کرد: کتابخانه  مبدأ  هر پژوهش و توسعه‌ای است  و فضای مجازی جایگزین مناسبی برای کتاب و کتابخانه‌ها نخواهد بود.
در این جلسه پیرامون مواردی چون انعقاد تفاهم نامه همکاری، شیوه‌های ترویج  کتابخوانی بین داشن آموزان در ایام شیوع بیماری کرونا، برگزاری مسابقات کتابخوانی، ارسال مروجین خواندن به مدارس و .... بحث و گفتگو شد.