فهرست

اخبار شهرستان‌ها

به همت اداره کتابخانه های عمومی تکاب برگزار شد؛

محفل مجازی فردوسی پژوهی

به مناسبت  روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی، محفل مجازی فردوسی پژوهی در تکاب برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی، به همت اداره کتابخانه های عمومی تکاب و با همکاری محفل ادبی هاتف این اداره کل و محفل ادبی آوای قلم تکاب، محفل مجازی فردوسی پژوهی و شاهنامه خوانی در بستر فضای مجازی برگزار شد.
این نشست که با حضور  اساتید و کارشناسان ادبیات و اعضای کتابخانه های عمومی برگزار شد؛ به صورت زنده از صفحه اینستاگرام اداره کتابخانه های تکاب پخش شد.
علی شجاع، مدرس دانشگاه و پژوهشگر ادبیات از ارومیه؛ مصطفی قلیزاده، کارشناس و پژوهشگر ادبیات از ارومیه؛ علی مرادیان، دبیر ادبیات و دبیر محفل ادبی آوای قلم از تکاب و  بهرام مختاری، دبیر ادبیات از تکاب در خصوص فردوسی و شاهنامه مطالبی را بیان کردند.
در ابتدای برنامه علی مرادیان، دبیر محفل ادبی آوای قلم معرفی کوتاهی از فردوسی و دوره ای که در آن زندگی میکرد، چگونگی نوشتن شاهنامه، وزن و مضامین شاهنامه ارائه کرد و اشعاری از دیدار رودابه و زال را خواند.
در ادامه علی شجاع، مدرس دانشگاه، فردوسی را یکی از چهار شاعر منحصر به فرد معرفی کرد و در خصوص حاشیه هایی که پیرامون فردوسی بوده است اظهار داشت: باید حاشیه و واقعیت ها را از هم تفکیک کرد؛ حکمت و اخلاق و خلاقیت در بیان مطالب  به شیوه نظم در جای جای شاهنامه دیده می شود.
وی افزود: کتاب امثال حکم علامه دهخدا بیشتر از اشعار فردوسی تشکیل شده است و سخنان خود را با اشعاری از شاهنامه به پایان رساند.
مصطفی قلیزاده، پژوهشگر حوزه ادبیات، بحث را چنین ادامه داد: حکیم  فردوسی از قرآن و حکمت‌ها و تذکرات قرآن در اشعار شاهنامه استفاده کرده است و لازم است علاقه مندان به شاهنامه جنبه های حکمی شاهنامه را مورد بررسی و توجه قرار دهند.
بهرام مختاری، دبیر ادبیات، مطالبی را در خصوص بحث اخلاق در شاهنامه مطالبی را بیان کرد و چند مثال در خصوص آموزه های اخلاقی شاهنامه در موضوعات غرور ، آز ، بزرگمردی و...ذکر کرد.
شاهنامه خوانی اعضای محافل ادبی استان‌های  آذربایجان غربی، خوزستان و کهگیلویه و بویر احمد از دیگر بخشهای این برنامه بود.

 
نسخه قابل چاپ