فهرست

اخبار شهرستان‌ها

به مناسبت  هفته ميراث فرهنگي و روز جهاني موزه؛

سخنراني با موضوع «معرفي آثار تاريخي و گردشگري شهرستان مياندوآب» در مياندوآب برگزار شد

با مشارکت کتابخانه های شهید مهدی باکری، کتابخانه علامه دهخداء میاندوآب و اداره ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي شهرستان مياندوآب، سخنراني با موضوع «معرفي آثار تاريخي و گردشگري شهرستان مياندوآب» برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی، همزمان با هفته میراث فرهنگی و روز جهانی موزه، سخنرانی با موضوع «معرفی آثار تاریخی و گردشگری شهرستان میاندوآب» با حضور ظفر مصطفی زاده، باستان شناس و کارشناس میراث فرهنگی شهرستان میاندوآب، در بستر فضای مجازی برگزار شد.
در این سخنرانی، ظفر مصطفی زاده گفت: با توجه به موقعیت جغرافیایی شهرستان که میان دو رود سیمینه رود و زرینه رود واقع قرار گرفته، قوشاچای یا میاندوآب نامیده شده است. میاندوآب از جایگاه ارتباطی ویژه ای در منظقه برخوردار است، در پیوند دادن استان‌های آذربایجان غربی و  آذربایجان شرقی و کردستان اهمیت و نقش مهمی دارد. از سوابق تاریخی شهرستان میاندوآب در گذر زمان،به پایتخت ملل و دولت های مختلف از جمله مانائی ها و اوراتورها بوده را اشاره داشت .

 

وی ادامه داد: پل میرزا رسول معروف به تاتاوی کورپیسی که قدمت آن به دوره صفوی برمی گردد و دارای پنج دهانه با قوس های جناغی است در راس این آثار قرار دارد. مسجد  تاریخی "طاق"، یکی از آثار قدیمی و جلوه ای از معماری اسلامی شهر است که قدمت آن به دوره قاجاریه بر می گردد که به دستور احمد خان بیگلر بیگی داماد فتحعلیشاه قاجار در سال ۱۲۰۲ هجری قمری احداث شده است.
پل کوسه لر، حمام باروق، حمام دوه اوچان در روستای حیدرآباد، کلیسای نوروزلو، اثر صخره ای جان آقا، معماری تاریخی روستای اسلام تپه، کبوترخانه تقی آباد سایر آثار تاریخی معرفی شده در این نشست بود.

 
نسخه قابل چاپ