فهرست

اخبار شهرستان‌ها

با حضور اهل ادب و شعرا؛

افتتاح محافل ادبی شهرستان های کتابخانه‌های عمومی آذربایجان ‌غربی

مراسم افتتاح محفل ادبی شهرستان های اداره کل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان ‌غربی با حضور شعرا و اهل ادب برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی روابط عمومی اداره کل کتابخانههای عمومی آذربایجانغربی، مراسم افتتاح محفل ادبی شهرستان های اداره کل کتابخانههای عمومی آذربایجانغربی، با حضور خدیجه معصومی، مدیرکل کتابخانههای عمومی استان آذربایجانغربی؛ نغمه مستشار نظامی، دبیر محافل ادبی نهاد کتابخانههای عمومی کشور؛ وحید طلعت، دبیر محافل ادبی استان؛ روسای شهرستانها؛ شعرای شهرستانی و جمعی از کتابداران و علاقهمندان حوزه ادب و فرهنگ، در بستر فضای مجازی برگزار شد.
در ابتدای این مراسم، وحید طلعت، دبیر محافل ادبی استان، یکی از سرودههای خود به مناسبت دهه کرامت و میلاد امام هشتم حضرت علی ابن موسی الرضا(ع) را قرائت کرد:
ماه بلند، ماه جهان!، ماه مهربان!
خورشیدِ عشق، صورت زیبای آسمان،
ای آستان دلکش تو مأمن حیات!
آرامش همیشگی گاهِ امتحان
درگاه لطف!، مقصد اندوه‌های من!
ای گوشه گوشۀ حرمت وسعت جهان
پایانِ هرچه غُصّه و دلتنگی مُدام
آغاز سبز!، رویش دل‌های عاشقان!
مقصودِ روسفیدی دلدادگانِ عشق!
ای خواستگاهِ سبزِ بهارانِ بی‌خزان!
شاه کرم!، شفای دلِ خستگان راه،
کوهِ امید!، بانیِ حق!، نیکْ ارمغان!
 ای آفتاب حُسن که می‎تابی از کرم
فارغ ز هر مکان و مُبری ز هر زمان
گردِ توأند جُمله غریبان و زائران
با بغض‎های حل شده در غصّهای نهان
آگاه‎تر تویی همه از رازهای‌شان
آری تویی پناهِ دلِ دردمندشان
دل چیست؟ هدیه‌ای که نهادی به قلبِ من
 با رشته‌های صاعقه بستی به کهکشان
جان چیست؟ وعده‌گاه روان‌ها، به گاه عشق
نذرِ رهِ تو، سادگی قبل هر اذان،
نزدِ تو بی‏قرارترین وقتِ عالمم
با تو که آسمانی و دریای بی کران
من دست بسته، خسته به پابوست آمدم
محض دلی شکسته مرا از خودت مَران!
در ادامه خدیجه معصومی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان، ضمن تبریک اعیاد پرفیض دهه کرامت و ابراز خرسندی از حضور شاعران، اهل فرهنگ و علاقمندان در این مراسم، گفت: ایام پر برکت دهه کرامت را مغتنم دیدیم محافل ادبی کتابخانه های عمومی را در سراسر استان گسترش داده و در همه نقاط استان آذربایجان غربی از حضور  شاعران گرامی بهره مند شویم. امروز دوازده محفل ادبی کتابخانه های عمومی در شهرستان های آذربایجان غربی را افتتاح می نماییم.
وی با اشاره به افتتاح محفل ادبی هاتف اداره کل کتابخانه های عمومی استان در سال گذشته؛ آن را اتفاق فرخنده ایی دانست و گفت: فعالیت های بسیار  خوب و چشمگیری با حمایت های نهاد کتابخانه های عمومی کشور، شورای ادبی نهاد، با همکاری همکاران و مجموعه امور فرهنگی اداره کل و با حضور آقای وحید طلعت به عنوان دبیر محفل ادبی هاتف انجام دادیم.
در ادامه، وی اظهار امیدواری کرد که پایگاه های ارزشمند ادبی در بطن کتابخانه های عمومی شهرستان های استان برقرار می شود و دبیران محافل ادبی شهرستان را واسطه ایی بین کتابخانه، کتاب و شعرای شهرستان دانستند.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان، بیان داشت: محافل ادبی در کتابخانه های عمومی در شکوفایی جریان های اصیل شعر و تعمیق پیوند بین ادبیات و کتاب اثرگذار خواهد بود. با اشاره به اینکه دبیران محافل ادبی خود اهل کتاب و کتابخوانی، کتابخانه هستند از دبیران محافل به عنوان «سفیران کتابخوان» یاد کرده و از آنان خواست تا مبلغ و مروج فرهنگ کتابخوانی باشند.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان ابراز امیدواری کرد که محافل ادبی کتابخانه‌های عمومی، منشا خیر، همدلی و همبستگی بیشتر بین شاعران و نویسندگان و اهالی ادب شده و حضور این عزیزان در کتابخانه‌های عمومی سبب پرورش نسل جدیدی از شاعران و ادیبان شود.
نغمه مستشارنظامی، دبیر محافل ادبی کشور نیز ضمن تقدیر از زحمات و تلاش‌های همکاران در استان آذربایجان غربی در این ایام پربرکت برای افتتاح محافل ادبی شهرستان ها، اظهار داشت: خطه آذربایجان‌غربی، سراسر استعداد که کودکان و نوجوانان تا پیشکسوتان همگی اهل ادب هستند و با افتتاح محافل ادبی شهرستانها  طی این اتفاق مبارک همه علاقمندان، جهت سرودن شعر و داستان جذب کتابخانه ها شوند.
محافل ادبی پلدشت، تکاب، چالدران، خوی، شاهین دژ، ماکو، مهاباد، میاندوآب، نقده، شوط، چایپاره و سلماس افتتاح و شروع به فعالت نمودند.
شعرخوانی توسط حاضران بخش دیگری از این برنامه بود و زاهده قلندر مجمودجوق، دبیر محفل ادبی شهرستان شاهین دژ؛ سمیرا ساعدی، دبیر محفل ادبی شهرستان سلماس؛ غفور پیرزاده، دبیر محفل ادبی شهرستان مهاباد؛ ویدا سلیمی، دبیر محفل ادبی شهرستان میاندوآب؛ علی مرادیان، دبیر محفل ادبی شهرستان تکاب؛ هادی درستی، رئیس اداره کتابخانه های شهرستان سلماس از جمله شاعران و حاضران در این نشست بودند که به شعرخوانی پرداختند.
 

 
 
نسخه قابل چاپ