فهرست

اخبار شهرستان‌ها

به مناسبت  روز بزرگداشت مولانا؛

جلسه مولوي شناسي در كتابخانه مجتمع فرهنگي مياندوآب برگزار شد

كتابخانه مجتمع فرهنگي مياندوآب به مناسبت روز بزرگداشت مولانا، جلسه مولوي شناسي را برگزار كرد.

به گزارش روابط عمومی اداره كل كتابخانه هاي عمومي استان آذربايجان غربي، كتابخانه عمومي مجتمع فرهنگي شهرستان مياندوآب، همزمان با روز ملي بزرگداشت مولانا جلال الدين بلخي جلسه اي با حضور شاعر و نويسنده پيشكوست اسدالله انواري، در بستر اسكاي روم و با حضور تعدادي از شاعران و نويسندگان شهرستان برگزار كرد.
 
در ابتدای جلسه انواري، شاعر و نويسنده، ضمن اشاره مختصر به زندگينامه، تولد و مرگ مولانا گفت: جلال الدين بلخي پس از آشنايي با شمس، چنان تحت تاثير ايشان قرار گرفت كه درس و وعظ را بكلي كنار گذاشته و به شعرسرايي روي آورد.
اين شاعر برجسته، در مورد آثار و نوشته هاي بجاي مانده از مولانا گفت: مولانا هم آثار منظوم مانند مثنوي معنوي، غزليات شمس و رباعيات دارد و هم آثار منثور مانند فيه ما فيه، مكاتيب و مجالس سبعه. تمامي آثار مولانا رنگ و بوي عرفان داشته و نه تنها در زمان خود شاعر، بلكه بعد از بيش از هفتصد سال، در عصر حاضر نيز بسيار ارزشمند، قابل تامل و مهم است.
اسدالله انواري، با خوانش زيباي خود از اشعار مثنوي معنوي، اين ابيات را بي نظير دانسته و افزود: در عظمت و بزرگي هنر و علم مولانا همين بس كه پس از سده های طولاني، همچنان درك اشعار مولانا بدون داشتن دانش و بينش عرفاني كافي ميسر نبوده و اساتيد و بزرگاني مانند فروزانفر و كريم زماني عمر خود را برای شناخت، شرح و تفسير آثار اين شاعر والا مقام اختصاص داده اند.

 
در پايان اين جلسه، ربابه محمودي، مسئول كتابخانه مجتمع فرهنگي شهرستان مياندوآب، ضمن اشاره به وجود آثار ساده نويسي شده از مثنوي معنوي در مجموعه اين كتابخانه گفت: شناختن و شناساندن شعرا، نويسندگان و محققان برجسته كشور به جوانان و نوجوانان از اهميت به سزايي برخوردار است و همه بايد تلاش كنيم اين آثار را در اولويت خود براي جلسات نشست كتابخوان، جمع خواني و بلندخواني قرار دهيم.
كلمات كليدی : روز بزرگداشت مولانا،مجتمع فرهنگي، مياندوآب
نسخه قابل چاپ