فهرست

اخبار شهرستان‌ها

در راستای «پویش وقف کتاب، خیر ماندگار»؛

یک خانواده فرهنگی ۵۲۰ جلد کتاب را به کتابخانه‌ عمومی شیخ شلتوت مهاباد وقف کردند

در راستای پویش «وقف کتاب، خیر ماندگار» اعضاء یک خانواده فرهنگی در شهرستان مهاباد 520 جلد کتاب به کتابخانه عمومی شیخ شلتوت این شهرستان وقف کردند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی، 520 جلد کتاب به کتابخانه عمومی شیخ شلتوت شهرستان مهاباد، در راستای «پویش وقف کتاب، خیر ماندگار» توسط یک خانواده فرهنگی وقف شد.
چیا قادری، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی مهاباد گفت: موضوع اغلب کتاب های وقف شده تاریخ، ادبیات و مذهبی است که با وقف آن امکان استفاده برای شهروندان و اعضای این کتابخانه فراهم شد
رییس اداره کتابخانه‌های عمومی مهاباد با بیان اینکه کتابخانه عمومی شیخ شلتوت دارای ۲ هزار عضو فعال است، اظهار داشت: بیش از ۳۰ هزار منابع اطلاعاتی اعم از کتاب، نشریه، منابع گویا در آن  وجود دارد.
وی افزود: شهرستان مهاباد دارای ۲۴۰ هزار نفر جمعیت است؛ این شهرستان تاکنون ۲ بار توانسته است در سطح کشور عنوان «شهر خلاق کتاب» را به خود اختصاص دهد که این امر نشان‌دهنده اهمیت کتاب و مطالعه نزد مردم فرهنگ‌دوست این شهرستان است.
سرانه فضای مطالعه در این شهرستان ۱.۲ مترمربع برای هر ۱۰۰ نفر است که با این میزان ۱۲ درصد استاندارد جهانی برآورد می‌شود؛ سرانه کتاب در این شهرستان نیز ۲۸ نسخه برای هر ۱۰۰ نفر است که این مقدار ۱۴ نسخه کمتر از میانگین استانی است.
گفتنی است همزمان با دهه وقف دومین دوره  پویش «وقف کتاب، خیر ماندگار» به همت این اداره کل و با همکاری سازمان صدا و سیمای مرکز آذربایجان غربی، شورای سیاست گذاری ائمه جمعه، اداره کل اوقاف و امور خیریه استان از تاریخ 12 الی 22 مهر (دهه وقف) در کلیه کتابخانه‌های عمومی استان آذربایجان‌غربی اجرا شد و تا 10 آبان ماه تمدید شده است.
هدف از برگزاری این پویش  ترويج فرهنگ و اشاعه سنت حسنه وقف كتاب، ارتقاء فرهنگ مطالعه و كتابخوانی، حفظ میراث فرهنگی و غنی سازی منابع کتابخانه‌های عمومی بوده و کتب وقف شده پس از انجام  نیازسنجی های لازم در کتابخانه های عمومی سطح استان توزیع و در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.
علاقمندان برای وقف کتاب به کتابخانه‌های عمومی، می‌توانند عدد 1 را به شماره 100045012 پیامک کنند تا كارشناسان اداره کل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی با ایشان تماس بگیرند.
 

 


كلمات كليدی : وقف کتاب خیر ماندگار , پویش وقف کتاب خیر ماندگار , دهه وقف , کتابخانه های عمومی مهاباد , مهاباد
نسخه قابل چاپ