فهرست

اخبار شهرستان‌ها

همزمان با هفته فرهنگ عمومي؛

وبينار  آموزشی «مباني تفسير نقاشي كودك» در مياندوآب برگزار شد

به مناسبت هفته فرهنگ عمومي و با همكاري كتابخانه شهيد مهدي باكري و كتابخانه علامه دهخدا مياندوآب وبينار آموزشی «تفسير نقاشي كودك» برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي اداره كل كتابخانه هاي عمومي استان آذربايجان غربي، همزمان با هفته فرهنگ عمومي و به همت كتابخانه عمومي شهيد مهدي باكري و علامه دهخدا مياندوآب، وبينار آموزشی تفسير نقاشي كودك با تدريس بهاره توكلي، دكتراي روانشناسي باليني و با هدف ارتقاء دانش عمومي و حرفه اي همكاران و والدين عضو كتابخانه صورت آنلاين و در بستر اسكاي روم برگزار شد.
اين جلسه كه با سه سر فصل محوري فرايند تحول جسماني و رواني كودكان، مراحل تحول نقاشي در كودكان و نمادهاي موجود در نقاشي كودكان برگزار شد، به دنبال رمزگشايي از جهان پرهيجان و ناشناخته روان خطي خطي هاي رنگارنگ كودكان بود.
بهاره توكلي، مدرس وبینار  با بيان اينكه براي هر والد يا مربي لازم است كه با فرآيند تحول رشد شناختي كودك، احساسات، روحيه و تخيل كودك، نوع ارتباط با دنياي اطراف و والدين آشنا باشد افزود: تشخيص اختلال شخصيتي، اختلالات يادگيري، بيش فعالي، پرخاشگري و كندآموزي و ساير مشكلاتي كه ممكن است بعدها كودك و خانواده با آن دست به گريبان شوند، از طريق همين بستر فراهم مي شود.
وی با اشاره به نماد شناسي نقاشي كودكان افزود: خورشيد، درخت، خانه و آدم از بارزترين مولفه هايي هستند كه در نقاشي كودكان مشاهده مي شوند؛ كودكاني كه ارتباط موثر و با ثباتي با پدر دارند، خورشيد بزرگ، پر رنگ و زيبايي در وسط نقاشي مي كشند؛ كودكاني كه ارتباط صميمي و نزديكي با مادر دارند، در نقاشي خود را نزديك به مادر و مشابه او مي كشند؛ درختان با تنه بلند در كودكان بعد از دبستان نشان دهنده آرزوي بازگشت به كودكي و مشكلات عصبي دركودك است و به همين ترتيب هر جزئي، هر رنگي و هر فشار مدادي مي تواند راهي به سوي ذهن كودك را به ما نشان دهد.
شايان ذكر است ادامه اين جلسات در ماه هاي بعد براي مباحث تخصصي تر برگزار خواهد شد.


 
كلمات كليدی : شهرستان میاندوآب , هفته فرهنگ عمومی , وبینار آموزشی
نسخه قابل چاپ