فهرست

اخبار شهرستان‌ها

به همت کتابخانه مرکزی ارومیه؛

نشست شيوه‌هاي علاقه‌مند كردن كودكان به مطالعه توسط والدين برگزار شد

نشست شيوه‌هاي علاقه‌مند كردن كودكان به مطالعه توسط والدين در كتابخانه‌ي مركزي اروميه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي اداره كل كتابخانه‌هاي عمومي استان آذربايجان غربي، نشست شيوه‌هاي علاقه‌مند كردن كودكان به مطالعه توسط والدين، با حضور سحر فيضي، كارشناس ارشد روانشناسي  و تسهيلگر دوره‌هاي آموزش تفكر فلسفي به كودكان و علاقمندان در كتابخانه‌ي مركزي اروميه در بستر فضای مجازی برگزار شد.
سحر فيضي، در ابتداي نشست با طرح چند پرسش، هدف اعضا را از حضور در اين جلسه جويا شد.
فیضی، كارشناس ارشد روانشناسي  با اشاره  به اينكه شناخت روانشناختي كودك يكي از بنيادي ترين مسائل مربوط به مباحث كودكان است، گفت: برای شناخت بیشتر از شخصیت کودکان خود، بهتر است با روانشناسی رشد کودک آشنا باشیم.
وی ادامه داد: كودكان، راه هاي مختلفي براي يادگيري دارند و ما در اين  برنامه دو نوع يادگيري كودك را مورد بررسي و توجه قرار داديم: يادگيري مشاهده اي و تقليد؛ و متوجه شديم كه فقط بخش كوچكي از يادگيري كودك از طريق آموزش مستقيم و آگاهانه است.
وي در ادامه با تأكيد بر نقش والدين در يادگيري كودكان بیان داشت: اعمال تقليدی در كودكان بسيار ظريف و  پيچيده است و كودكان از والدين و مراقبين خود تقليد و اهداف و مقصودها را درك مي كنند.
سحر فيضي، بازي كردن  را به عنوان  يكي از مهمترين راه هاي يادگيري كودك برشمرد بیان داشت: كودكان در طول تاريخ با بازي، مهارت هاي فيزيكي، اجتماعي، عاطفي و هيجاني را كسب و تقويت می کنند.
كودكاني كه بازي مي كنند در بزرگسالي داراي شخصيتي منعطف تر و سازگارتر بوده و در روابط با ديگران موفق تر هستند.
وی ادامه داد: براي علاقمند کردن كودكان توسط والدين به مطالعه و کتاب می توان از روش هایی مثل: اختصاص قفسه اي به كودك به عنوان كتابخانه شخصي، جمع خواني كتاب در خانواده، جلسات كتابخواني هفتگي در خانواده، نقد و خلاصه گويي، عضويت كودك در كتابخانه هاي عمومي و شركت در نشست ها، خريد هفتگي يا ماهانه كتاب و مشورت گرفتن از كتابداران كودك درباره روش هاي جديد و انتخاب كتاب‌هاي مناسب بهره گرفت.

 


كلمات كليدی : نشست، شيوه‌هاي علاقه‌مند كردن كودكان، مطالعه
نسخه قابل چاپ