فهرست

اخبار شهرستان‌ها

به مناسبت هفته فرهنگ عمومي؛

جلسه مشاوره آنلاين روانشناسي در كتابخانه علامه دهخدا برگزار شد

به مناسبت هفته فرهنگ عمومي جلسه مشاوره روانشناسي در كتابخانه علامه دهخدا شهرستان مياندوآب برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي اداره كل كتابخانه هاي عمومي استان آذربايجان غربي، جلسه مشاوره روانشناسي توسط كتابخانه علامه دهخدا و  با حضور سكينه عربي، دكتراي روانشناسي بصورت زنده از صفحه اينستاگرام اين كتابخانه برگزار شد.
اين جلسه با محوريت تعريف فرهنگ عمومي و تاثير آن بر ميزان مراجعه و بهره گيري از خدمات مشاوره تخصصي برگزار شد.

 
سكينه عربي با بيان به اينكه فرهنگ عمومي، عقايد، ارزش ها و هنجارهاي نامكتوبي است كه از پشتوانه يك اجبار جمعي غيررسمي برخوردار است، افزود: فرهنگ عمومي جداي از فرهنگ تخصصي است كه بصورت رسمي توسط نظام آموزشي و سيستم حاكميت در جامعه پياده مي شود؛ هر چند  در برخي مي تواند به قدري قدرت داشته باشد كه فرهنگ تخصصي را تحت تاثير قرار دهد.
عربی، روانشناس با اشاره به اينكه قدرت و غلبه فرهنگ عمومي در شهرها و جوامع كوچك، بيشتر و تاثير آن به مراتب ماندگارتر است گفت: دريافت مشاوره حرفه اي در مسائل و مشكلات روحي و رواني در شهرهاي كوچك از حمايت كافي فرهنگ عمومي برخوردار نبوده و افراد اغلب مراجعه به روانشناس و مشاور را كار بيهوده اي تلقي مي كنند.
عربي، با ابزار تاسف از اينكه خدمات اجتماعي سلامت مانند بيمه هاي درماني، از هزينه هاي جلسات مشاوره حمايت نمي كنند گفت: در حال حاضر بيشتر مراجعين به مطب هاي مشاوره و روانشناسي از طبقه متوسط به بالا بوده و افراد كم درآمد از عهده تقبل هزينه هاي اين جلسات بر نمي آيند.
سکیه عربی، دكتراي روانشناسي و مشاوره با اشاره به اينكه دارو درماني در برخي مشكلات روحي و رواني اجتناب ناپذير است، افزود: يكي از مواردي كه متاسفانه با تاثر بسيار منفي فرهنگ عمومي مواجه بوده همين موضوع استفاده از دارو در بيماري هاي روحي و رواني است. باور غلطي كه داروهاي اعصاب و روان اعتيار آور است يا تنها افراد با مشكلات خيلي حاد از دارو استفاده مي كنند و نگاه ناصحيح و نكوهنده به افرادي كه كمك هاي دارويي براي مشكلات روحي خود دريافت مي كنند، همگي ناشي از فرهنگ عمومي ناصحيح است.
گفتني است جلسات مشاوره آنلاين بصورت رايگان بوده و شركت در آنها براي عموم آزاد است؛ اميدواريم در طولاني مدت شاهد استقبال آحاد مردم از اين نوع جلسات آموزشي و فرهنگي باشيم.

 

كلمات كليدی : فرهنگ عمومي، كتابخانه علامه دهخدا، مياندوآب
نسخه قابل چاپ