فهرست

اخبار شهرستان‌ها

معاون توسعه و برنامه ريزي فرمانداري مهاباد:

ترويج فرهنگ كتابخواني در جامعه بايد در طول سال تداوم داشته باشد

سومين جلسه انجمن كتابخانه هاي عمومي شهرستان مهاباد، با محوریت هفته کتاب برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي اداره كل كتابخانه هاي عمومي آذربايجان غربي، سومين جلسه انجمن كتابخانه هاي عمومي شهرستان مهاباد به ریاست خشايار صنعتي، معاون فرماندار و با حضور عزيز عزيزنژاد، سرپرست شهرداري؛ طاهر جنگلي، عضو شوراي اسلامي؛ سيامند جوانبخت، رئيس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي؛ كريم سليماني، مدير آموزش و پرورش؛ چيا قادري، رئيس اداره كتابخانه هاي عمومي؛ انور ابراهيم آذر، رئيس دفتر نماينده مردم مهاباد در مجلس شوراي اسلامي و ساير اعضاي انجمن در محل كتابخانه فجر مهاباد برگزار گرديد.
در ابتداي جلسه رييس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي مهاباد و دبير انجمن با بيان اينكه كتاب و ارتقاي فرهنگ كتابخواني بايد به دغدغه همگاني تبديل شود گفت: با همكاري اداره كتابخانه هاي عمومي مهاباد در طول هفته كتاب و كتابخواني ۱۳ برنامه متنوع در اين شهرستان پيش بيني شده است.

سيامند جوانبخت، ايجاد ايستگاه هاي كتاب با عنوان "يار مهربان" در سه نقطه از شهر براي اهداي كتاب به مردم، تقدير از مروجان كتاب و كتابخواني، راه اندازي قفسه هاي كتاب در پايانه هاي مسافربري، مطب پزشكان و آرايشگاه ها، برگزاري مسابقه با محوريت شناخت مشاهير فرهنگي، توزيع و اهداي بسته هاي فرهنگي بين شهروندان به ويژه در مناطق حاشيه شهر و تجليل از ناشران فعال را از جمله اين برنامه ها عنوان كرد.
وي افزود: به همين مناسبت پيش بيني شده است برنامه "عصر شعر" با موضوع "كتاب يار ماندگار"، مسابقه دلنوشته با محوريت كتاب در فضاي مجازي، اهداي كتاب و راه اندازي كتابخانه و برنامه كتابخواني در مراكز نگهداري معلولان و ناتوانان جسمي نيز در اين شهرستان اجرا خواهد شد.
در ادامه، رييس اداره كتابخانه هاي عمومي مهاباد نيز گفت: به مناسبت بيست و نهمين دوره هفته كتاب پويش "كتابخانه محبوب من" (توصيفي از كتابخانه ايده آل شما) همزمان با آذربايجان‌غربي در اين شهرستان نيز برگزار مي‌شود.
وي با بيان اينكه علاقه‌مندان جهت شركت در اين پويش مي توانند مطالب خود را حداكثر در ۵۰۰ كاراكتر به شماره ۰۹۹۰۳۰۰۹۲۵۶ همراه با ذكر مشخصات (نام و نام خانوادگي، كدملي، نام شهرستان و تاريخ تولد) در پيام رسان بله ارسال كنند افزود: پويش "كتابخانه محبوب من" ويژه گروه سني كودك، نوجوان و بزرگسال بوده و برگزيدگان با اهداي لوح تقدير و جوايز نقدي تقدير خواهند شد.
قادري، شعار امسال هفته كتاب را " جاي خالي را با كتاب خوب پر كنيم" اعلام كرد و اظهار داشت: به همين مناسبت امسال مسابقه نقاشي با محوريت كتاب به صورت حضوري و مجازي، مسابقه كتابخواني ويژه نوجوانان و بزرگسالان ، نشست هاي فرهنگي و كتابخواني، ديدار با نويسندگان محلي ، نمايشگاه " تازه هاي كتاب" ، ديدار با مسئولان و مراسم اهداي كتاب به زندان مهاباد نيز در اين شهرستان برگزار خواهد شد.
طاهر جنگلي، عضو شوراي اسلامي شهر در اين جلسه اظهار داشت: كتابخواني اصل و اساس فعاليت هاي فرهنگي مي باشد و بدون توجه به اين امر موفقيتي در جامعه حاصل نمي شود. پيشرفت جوامع در نتيجه توجه به مقوله مطالعه و انس با كتاب محقق مي شود و بي   توجهي به امر مهم عواقب جبران ناپذيري خواهد داشت. وي همچنين عنوان كرد مجموعه ي شوراي دوره ششم جهت برگزاري برنامه هاي فرهنگي در سطح شهرستان آماده هرگونه خدمت و همكاري مي باشد.
خشايار صنعتي، معاون توسعه و برنامه ريزي فرمانداري مهاباد  با تاكيد بر ترويج فرهنگ كتاب و كتابخواني در جامعه گفت: ترويج اين فرهنگ نبايد محدود به مناسبتهاي خاص بوده و بايد در طول سال تداوم داشته باشد.
وي با بيان اينكه براي نهادينه كردن فرهنگ مطالعه و بالا بردن ميزان كتابخواني بايد با برنامه ريزي عمل كرد، ادامه داد: مراكز نگهداري كودكان بي سرپرست، زندان ها، مراكز ترك اعتياد و مراكز نگهداري معلولان مكان هايي است كه مي توان با تزريق كتاب به آن فرهنگ مطالعه را در آنها به خوبي ترويج داد.

صنعتي افزود : شهرستان مهاباد  تاكنون ۲ بار توانسته است در سطح كشور عنوان «شهر خلاق كتاب» را به خود اختصاص دهد كه اين امر نشان‌دهنده اهميت كتاب و مطالعه نزد مردم فرهنگ‌ دوست اين شهرستان است.
ایجاد ایستگاه یار مهربان در سه نقطه پرجمعیت توسط اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، توزیع بسته های فرهنگی در مناطق حاشیه نشین، تخصیص بیلبورد جهت نصب بنر هفته کتاب توسط شهرداری از مهم ترین مصوبات جلسه بود.
 
كلمات كليدی : انجمن کتابخانه های عمومی , شهرستان مهاباد
نسخه قابل چاپ