فهرست

اخبار شهرستان‌ها

به همت کتابخانه مستوره کردستانی بوکان؛

جلسه شرح غزلی از دیوان نالی برگزار شد

جلسه شرح غزلی از دیوان نالی به همت کتابخانه مستوره کردستانی شهرستان بوکان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی، جلسه شرح غزل پنجم از حرف نون دیوان نالی با حضور دکتر مهری پاکزاد، دکترای ادبیات فارسی و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی مهاباد در بستر فضای مجازی برگزار شد.
مهری پاکزاد سخنرانی خود را با معرفی شخصیت شعری نالی آغاز کرد و افزود: در ظرافتهای شعر نالی، دنیایی از حکمت و عمل نهفته است و جا دارد دیوان نغز و پرمغز او به عنوان ماده درسی در دانشگاه ها تدریس شود. نالی هم عالم بود و هم ذوق هنری داشت و به زبانهای کردی، فارسی، عربی و ترکی مسلط بود.
پاکزاد، با اشاره به محتوای شعر نالی تاکید کرد: عشق و دلدادگی بخش مهمی از شعر نالی را تشکیل می دهد، هرچند موضوعات دیگری مثل مدح، مرگ، وصف طبیعت، غم غربت و ... نیز در غزلیات نالی دیده می‌شود. وی تنوع اوزان و بحور عروضی در دیوان نالی را یکی دیگر از ویژگی های شعری او دانست که باعث التذاذ بیشتر مخاطب می شود.
مهری پاکزاد، دکترای ادبیات فارسی با اشاره به آرایه های ادبی متنوع شعر نالی افزود: تشبیه، استعاره، کنایه، ایهام، مراعات نظیر، تلمیح و اصطلاحات صوفیانه در شعر نالی جایگاه خاصی دارد. تلمیح به داستان هاروت و ماروت یا کشیدن سیگار که در دوره قاجار بسیار رواج پیدا کرده بود نمونه هایی از مردم شناسی فرهنگی است که در شعر نالی تجلی یافته است. این برنامه با شرح غزل و استخراج آرایه های ادبی آن ادامه یافت:
ڕەقیب و موددەعی فیتنە و عیلاقەی چاوی جادووتن/ لە گۆشەی گۆشەوارەت نائیبی ھارووت و مارووتن:
کسانی که رقیب عشق من و تو اند و ادعای عاشقی دارند، همگی وابسته به چشمان جادویی تو هستند و همواره در گوشه گوشواره های تو همچون هاروت و ماروت اند (از روشنی چشمان تو محروم هستند)
نەباتاتی زەوی وەک مونزەوی ھاتوونە دەر، یەعنی/ ھەموو سەرخۆش و مەست و ڕۆژپەرست و عاشقی ڕووتن:
نباتات زمین همچون صوفیان خلوت گزین، وقتی نور رخسار معشوق را دیدند از دل زمین سربلند کردند چرا که آنان هم عاشق خورشید و روی تابان تو هستند
وەرە نێو بەزمی گوڵزاران و گوڵ زاران، تەماشاکەەراسەر پێکەنینی گوڵ، لەبالەب غونچە پشکووتن:
بیا به گلستان و غنچه دهنان را تماشا کن و لبخندهایشان را ببین که همچون غنچه شکوفا می شوند
چ قەسر و دائیرە و تاقێ، تیا تۆ تاقی ئافاقی/ نەی و موتریب، مەی و ساقی، گوڵ و بولبول ھەموو جووتن:
تو ای معشوق من در هر قصر، باغ و عمارتی که باشی (روی هر ایوانی که ایستاده باشی)، یگانه آفاقی و از برکت وجود تو همه ی جفت های عالم (نی و مطرب، گل و بلبل، می و ساقی) کنار هم گرد آمده اند
لە شەوقی ڕوویی شەمع و، زوڵفی دوود و، توڕڕەیی مەجمەر/ سوپەند و، عوود و، پەروانە، بخوور و، غالیە سووتن:
از رخسار چون شمع، زلف دودآسا و طرره های مجعد یار، مجمر و هر آنچه دراوست ( اسپند، غالیه ، عود و بخور) همه می سوزند و بوی خوش می پراکنند
حەبیبان ھەمدەمی ئاھوو دەنۆشن ڕاحی ڕەیحانی ڕەقیبان ھەمدەمی ئاھ و دەکێشن دووکەڵی تووتن:
محبان همنشین آهوی صحرا هستند و در حالیکه شراب خوشبو می نوشند کنار هم گردآمده اند اما رقیبان عشق تو همواره همنشین آه و حسرت هستند چراکه تو روی خوش به آنها نشان ندادی و از این حسرت توتون می کشند!
گەلێ شێر و پوڵەنگ و باز و شاھێنی شەھەنشاھی/ وەکوو" نالی" بە دڵ نێچیری ڕاوی چاوی جادووتن:
تمام صاحب منصبان حتی شیر و پلنگ صحرا با همه قدرت در مقابل چشمان سحرانگیز تو نمی توانند تاب بیاورند و از جان و دل میخواهند که صید چشمان تو باشند.
پخش دکلمه غزل با صدای دکتر مهری پاکزاد پایان بخش این برنامه ادبی بود.

 
كلمات كليدی : کتابخانه مستوره کردستانی، بوکان، دیوان نالی
نسخه قابل چاپ