فهرست

اخبار شهرستان‌ها

به همت محفل ادبي زرينه؛

نشست تحليل آثار علامه طباطبايي در مياندوآب برگزار شد

محفل ادبي زرينه شهرستان مياندوآب به مناسبت هفته كتاب، نشست تحليل آثار علامه طباطبايي را برگزار كرد.

به گزارش روابط عمومي اداره كل كتابخانه هاي عمومي استان آذربايجان غربي، محفل ادبي «زرينه» شهرستان مياندوآب، نشست ادبي تحليل آثار علامه محمدحسين طباطبايي را با حضور غلامرضا امامعليزاده، شاعر، منتقد و نويسنده؛ واله شيري، شاعر و نويسنده و ويدا سليمي، دكتري زبان و ادبيات فارسي و مدرس دانشگاه، در محل كتابخانه عمومي شهيد مهدي باكري برگزار كرد.
غلامرضا امام عليزاده در ابتداي اين جلسه ضمن گراميداشت بيست و نهمين هفته كتاب و كتابخواني گفت:  شروع به كار دوباره محافل ادبي پس از مدت هاي طولاني، توفيقي است كه نصيب ما شده و اميدواريم بتوانيم در ماه هاي آتي فعالانه تر در عرصه فرهنگي شهرستان ظاهر شويم.
وي بيان كرد: شناساندن چهره ها و شخصيت هاي برتر فرهنگي به بهانه ها و از بسترهاي مختلف كاركردي است كه محافل ادبي به دنبال آن هستند و چه كسي بهتر و والاتر از شخصيتي چون علامه طباطبايي مي تواند براي اولين برنامه رسمي محفل ادبي شهرستان مياندوآب انتخاب شود.
امام عليزاده با اشاره به اينكه اشراف علامه به  بسياري از علوم، زبان هر منتقد و اديبي را از وارد كردن خدشه بر آثار ايشان قاصر مي كند گفت: سنن النبي  اثري است كه در آغاز به عنوان ضميمه اي بر تفسير الميزان و در واقع براي استفاده شخصي خود علامه نگارش يافته است، با اين حال جايگاه اين اثر در تعليم و تربيت اخلاق اسلامي غير قابل چشم پوشي است. وی با تاكيد بر اينكه هر كسي براي اينكه بتواند راه تعالي شخصيت را فارغ از پاداش اخروي آن طي كند، لازم است سيره و سنت پيامبر را سرلوحه خود قرار دهد، گفت: كتاب سنن النبي كتابي است كه بسيار شسته و رفته، بصورت كاملا ساده و كاربردي سنت هايي كه پيامبر اكرم (ص) در زندگي شخصي خود به آنها پايبند بوده را گردآوري و ارائه داده است.
واله شيري، با اشاره به اينكه علامه نه تنها در علم و معرفت، بلكه در اخلاق شخصي نيز مي تواند اسوه عملي هر مسلماني باشد، گفت: در روزگاري كه سيطره رسانه ها مروج بي اخلاقي هاي متعدد شده است، علامه طباطبايي اثري گردآوري كرده كه چراغ راهي است براي تعالي انسان ها.
ويدا سليمي با اشاره به اينكه درك واقعيت براي هر ذهن و فكري ميسر نيست افزود: درك آثار و نوشته هاي علامه، دريافت مفاهيم حقايق پنهان در آثار وي در توان هر شخصي نيست و افكار براي ورود به حوزه ادارك واقعيت هاي مطرح شده در اين آثار بايد بسيار كارآزموده باشند.
گفتني است اين برنامه همزمان بصورت پخش زنده از صفحه اينستاگرام كتابخانه شهيد مهدي باكري پخش شد و علاقه مندان مي توانند در صفحه اين كتابخانه به فايل تصويري برنامه دسترسي داشته باشند.
 
كلمات كليدی : علامه طباطبایی , هفته کتاب
نسخه قابل چاپ